Jeździeckie sukcesy na Olimpiadach Specjalnych

W dniach 12-15.10.2017 odbył się w Drzonkowie IX Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych. Województwo małopolskie reprezentowała 5 osobowa ekipa z naszego Ośrodka. Do reprezentacji zakwalifikowano 3 uczniów i 2 absolwentów SOSW Zbylitowska Góra – Dwudniaki.

 

Na 10 startów nasi reprezentanci zdobyli aż 9 medali! Wszyscy startowali w 2 konkurencjach: zręcznościowym biegu z przeszkodami oraz bardzo trudnym technicznie ujeżdżeniu. Daniel Sitek na koniu Good Bye zdobył aż 2 złote medale, Natalia Filar na Debiucie 2 srebrne, Wojciech Teper startujący na Arkanasie srebrny medal w biegu z przeszkodami i brązowy w ujeżdżeniu, Krystian Furmański również startujący na Arkanasie: srebrny medal w biegu z przeszkodami i brązowy w ujeżdżeniu a Bożena Tyka na Salsie brązowy medal w biegu z przeszkodami. Trenerami reprezentacji Małopolski są Magdalena Pikul oraz Maciej Witek. Zawodnicy jeżdżą na co dzień w StadNince mieszczącej się od ponad 20lat na terenie szkoły i przenoszącej się już wkrótce z całym ośrodkiem do Dwudniaków.

 

Z wszystkich złotych medalistów Ogólnopolskiego Mityngu wylosowanych zostanie 2 zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019. Daniel Sitek z Tuchowa uczący się w SOSW Zbylitowska Góra – Dwudniaki ma szansę dostać się do Kadry Narodowej! Losowanie powinno odbyć się do końca tego roku.

Większość ludzi dobrze zna idee ruchu olimpijskiego śledząc co 4 lata zmagania najlepszych sportowców w ramach tradycyjnej Olimpiady. Co raz więcej osób wie, że do ruchu olimpijskiego zalicza się również Paraolimpiadę ( w której startują zawodnicy z niepełnosprawnością fizyczną). Najmniejsza jest świadomość tego, że trzecią gałęzią ruchu olimpijskiego są właśnie Olimpiady Specjalne zrzeszające sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Na zawody w Drzonkowie czekaliśmy aż 4 lata. Tyle czasu minęło od ostatniego Ogólnopolskiego Mityngu, który odbył się w Kwidzyniu w 2013. Za to w SOSW Zbylitowska Góra – Dwudniaki regularnie organizowane były zawody lokalne oraz wojewódzkie w ramach Olimpiad Specjalnych i zawody integracyjne. Po przeprowadzce do Dwudniaków kontynuowana będzie jeździecka tradycja, planowane są kolejne zawody. Jeźdźcy będą mieć dużo lepsze warunki do treningów i startów. Między innymi do ich potrzeb dostosowano nowo projektowane centrum hippiczne, które powstanie przy szkole w Dwudniakach.

Chcielibyśmy z całego serca podziękować wszystkim, którzy finansowo wspierają naszą StadNinkę oraz trenujących w niej Zawodników. Dziękujemy również współpracującemu z nami Stowarzyszeniu PROMETEUSZ, Starostwu Powiatowemu w Tarnowie, które pomogło nam zorganizować wyjazd do Zielonej Góry, pani Joli Kostrzewie dbającej o dokumentację medyczną zawodników. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom, sympatykom i kibicom za gorący doping i nieustającą wiarę w nasze możliwości. Sukces w Drzonkowie to nasze wspólne zwycięstwo!

Szczegółowa relacja z przebiegu zawodów oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie StadNinki:  http://stadninka.soswprometeusz.pl/2017/10/17/olimpiada-specjalna-drzonkow-2017/

Więcej informacji o ruchu Olimpiad Specjalnych: http://www.olimpiadyspecjalne.pl/ruch-special-olympics

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.