Bezpieczne wakacje

Zbliżają się letnie wakacje i sezon urlopowy. Wiemy jednak, że w okresie kanikuły wiele osób z powodu braku rozwagi i lekkomyślności traci zdrowie lub życie. Dlatego rozmawiamy z p. Jerzym Niklasem – Przewodniczącym Komisji Szkoleniowej Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. WOPR w 2012 roku będzie obchodził Jubileusz 50-lecia powstania, a Honorowy Patronat nad ratownictwem wodnym sprawuje Marszałek Małopolski-Pan Roman Ciepiela. Pytamy Pana Jerzego Niklasa, trenera pływania i instruktora ratownictwa wodnego WOPR:

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

 1. Nad wodę wybieraj się pod opieką dorosłych-nigdy samotnie.
 2. Pływaj tam gdzie wyznaczone są kąpieliska strzeżone przez ratowników WOPR.
 3. Wybierając się nad wodę, zabierz: dwa komplety stroju pływackiego do przebrania, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, czepek w jaskrawym kolorze, okularki pływackie, klapki, aby nie kaleczyć stóp, napoje chłodzące.
 4. Do wody można wchodzić po upływie 2 godzin od spożycia obfitego posiłku.
 5. Jeżeli opalamy się i jesteśmy bardzo rozgrzani, wtedy kąpiel rozpocznijmy od powolnego wejścia do głębokości kolan, ochlapania klatki piersiowej, głowy i brzucha. Nigdy nie rozpoczynajmy kąpieli raptownym skokiem, ponieważ może dojść do odruchowego wstrzymania akcji serca. Przed kąpielą najlepiej skorzystać z natrysku.
 6. W trakcie kąpieli nie krzycz, nie hałasuj, nie wzywaj pomocy jeśli faktycznie nie jest ci potrzebna.
 7. Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu, 80% ofiar utonięć piło go wcześniej.
 8. Nigdy nie skacz na głowę do nieznanej wody-rocznie w Polsce notujemy 400 urazów złamania kręgosłupa przeważnie u ludzi młodych, którzy zostają do końca życia kalekami zdanymi nad cudzą pomoc w codziennym życiu.
 9. Nie pływaj na dmuchanych materacach, ponieważ wiele osób tonie po wywrotce materaca.
 10. Na wodzie zachowaj pozycję poziomą pływając na piersiach lub na plecach. Pozycja pionowa jest bardzo groźna, ponieważ głowa (o wadze 5-6 kg) wyjęta z wody swoim ciężarem wciska nas w dół pod powierzchnię.
 11. Jeśli chwyci cię skurcz- rozciągnij bolące mięśnie zachowując poziomą pozycję ciała na wodzie i nie poddaj się paraliżującemu lękowi. Nawet doskonali pływacy doznają skurczów mięśni i jest to fizjologiczny odruch zmęczonego mięśnia-wtedy należy zmienić styl pływania-i zachować spokój.
 12. Jeżeli w czasie kąpieli zaczyna ci być zimno, albo odczuwasz dreszcze -wyjdź natychmiast z wody i wygrzewaj się na słońcu.

Ponadto pamiętaj, że najbardziej niebezpieczne są pierwsze kąpiele w maju i w czerwcu, kiedy wody są jeszcze zimne, a nasz organizm nie przyzwyczaił się jeszcze do różnic temperatury. Opalać należy się w ruchu i w czasie zabawy a nie leżąc przysłowiowym plackiem. Woda dla wypoczynku jest niezastąpiona, ale nie toleruje lekceważenia i bezmyślności.

Życzę wspaniałych i bezpiecznych wszystkim podopiecznym SOSW w Zbylitowskiej Górze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.