Zbliżają się letnie wakacje i sezon urlopowy. Wiemy jednak, że w okresie kanikuły wiele osób z powodu braku rozwagi i lekkomyślności traci zdrowie lub życie. Dlatego rozmawiamy z p. Jerzym Niklasem – Przewodniczącym Komisji Szkoleniowej Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. WOPR w 2012 roku będzie obchodził Jubileusz 50-lecia powstania, a Honorowy Patronat nad ratownictwem wodnym sprawuje Marszałek Małopolski-Pan Roman Ciepiela. Pytamy Pana Jerzego Niklasa, trenera pływania i instruktora ratownictwa wodnego WOPR:
Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?
- Nad wodę wybieraj się pod opieką dorosłych-nigdy samotnie.
- Pływaj tam gdzie wyznaczone są kąpieliska strzeżone przez ratowników WOPR.
- Wybierając się nad wodę, zabierz: dwa komplety stroju pływackiego do przebrania, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, czepek w jaskrawym kolorze, okularki pływackie, klapki, aby nie kaleczyć stóp, napoje chłodzące.
- Do wody można wchodzić po upływie 2 godzin od spożycia obfitego posiłku.
- Jeżeli opalamy się i jesteśmy bardzo rozgrzani, wtedy kąpiel rozpocznijmy od powolnego wejścia do głębokości kolan, ochlapania klatki piersiowej, głowy i brzucha. Nigdy nie rozpoczynajmy kąpieli raptownym skokiem, ponieważ może dojść do odruchowego wstrzymania akcji serca. Przed kąpielą najlepiej skorzystać z natrysku.
- W trakcie kąpieli nie krzycz, nie hałasuj, nie wzywaj pomocy jeśli faktycznie nie jest ci potrzebna.
- Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu, 80% ofiar utonięć piło go wcześniej.
- Nigdy nie skacz na głowę do nieznanej wody-rocznie w Polsce notujemy 400 urazów złamania kręgosłupa przeważnie u ludzi młodych, którzy zostają do końca życia kalekami zdanymi nad cudzą pomoc w codziennym życiu.
- Nie pływaj na dmuchanych materacach, ponieważ wiele osób tonie po wywrotce materaca.
- Na wodzie zachowaj pozycję poziomą pływając na piersiach lub na plecach. Pozycja pionowa jest bardzo groźna, ponieważ głowa (o wadze 5-6 kg) wyjęta z wody swoim ciężarem wciska nas w dół pod powierzchnię.
- Jeśli chwyci cię skurcz- rozciągnij bolące mięśnie zachowując poziomą pozycję ciała na wodzie i nie poddaj się paraliżującemu lękowi. Nawet doskonali pływacy doznają skurczów mięśni i jest to fizjologiczny odruch zmęczonego mięśnia-wtedy należy zmienić styl pływania-i zachować spokój.
- Jeżeli w czasie kąpieli zaczyna ci być zimno, albo odczuwasz dreszcze -wyjdź natychmiast z wody i wygrzewaj się na słońcu.
Ponadto pamiętaj, że najbardziej niebezpieczne są pierwsze kąpiele w maju i w czerwcu, kiedy wody są jeszcze zimne, a nasz organizm nie przyzwyczaił się jeszcze do różnic temperatury. Opalać należy się w ruchu i w czasie zabawy a nie leżąc przysłowiowym plackiem. Woda dla wypoczynku jest niezastąpiona, ale nie toleruje lekceważenia i bezmyślności.
Życzę wspaniałych i bezpiecznych wszystkim podopiecznym SOSW w Zbylitowskiej Górze.