Nasz Region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo

W październiku w naszym ośrodku odbył się cykl warsztatów plastycznych w ramach projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo”. Uczestniczący w zajęciach uczniowie starszych klas zgłębiali tajniki sztuki ludowej i rękodzieła regionu tarnowskiego. Zdobyta wiedza pozwoliła im na nowo spojrzeć na architekturę miejscowości i wiosek, w których mieszkają, albo przez które przejeżdżają w drodze do szkoły i dostrzec piękno w misternie wykonanych i ozdobionych przedmiotach użytkowych oraz obrazach znajdujących się w lokalnych kościołach i sanktuariach.

Oczywiście zdobywanie wiedzy stanowiło jedynie pierwszy etap działań realizowanych w ramach projektu. Nasi uczniowie – jak zwykle chętni do tworzenia – nie tylko poznali ornamentykę, surowce i techniki wykonywania wyrobów rękodzielniczych, ale także sami spróbowali swoich sił, przygotowując prace plastyczne inspirowane folklorem ziemi tarnowskiej. W czasie warsztatów uczniowie tworzyli anioły z drewna malowane w charakterystyczne dla sztuki ludowej kolory, połączone z elementami haftu i tkaniny oraz obrazy na szkle, przedstawiające Madonny z okolicznych sanktuariów i barwne kompozycje kwiatowe.

Ciekawym projektem było również przygotowywanie makiet starych zagród wzorowanych na unikatowej zabudowie drewnianej okolic Lusławic i Janowic, które pozwoliło uczniom rozwijać nie tylko umiejętności manualne ale także wyobraźnię przestrzenną.

Choć do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze kilka tygodni, to w naszej pracowni plastycznej powstają już pierwsze ozdoby choinkowe wzorowane na plastyce obrzędowej i typowych, regionalnych ornamentach i ozdobione haftowanymi serwetami bombki, które niebawem będą zdobić jodłowe gałązki choinek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.