Bezpieczeństwo na drodze

Uczniowie najstarszych klas wzięli udział w realizowanym przez fundację Pro Driver projekcie: „Lekcje Bezpieczeństwa na Drodze”. Projekt zakładał udział w cyklu pokazów i szkoleń , mających na celu podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co doskonale wpisało się w realizowany na terenie Ośrodka Program Edukacji dla Bezpieczeństwa. Wychowankowie wzięli udział w sekwencji pokazów i szkoleń. Dużo uciechy, a jednocześnie sporo do myślenia dał prosty tor przeszkód , który normalnie można pokonać bez najmniejszego problemu. Sytuacja diametralnie się zmieniła gdy trzeba go było przejść w specjalnych goglach. Po założeniu gogli percepcja otoczenia zmieniła się bardzo- uczestnik odbierał rzeczywistość jak człowiek, który jest pod wpływem sporej ilości alkoholu. Uświadomiło to uczniom, jak niebezpieczne jest spożywanie alkoholu i jak negatywnie wpływa na zachowanie człowieka i jego bezpieczeństwo.

Co zrobić gdy już dojdzie do tragedii, gdy jesteśmy świadkami wypadku w którym są poszkodowani? Na te kluczowe pytania odpowiedzieli instruktorzy zajmujący się pierwszą pomocą. W pokazie przedstawili prawidłowy sposób reagowania i zachowania się świadków zdarzenia oraz formy udzielania pierwszej pomocy. Każdy z uczniów poznał sposoby, jak zabezpieczyć miejsce wypadku, co zrobić w następnej kolejności i wreszcie na fantomie wytrenować sekwencję „30 + 2” to znaczy : 30 uciśnięć klatki piersiowej masażu serca i dwa oddechy sztucznego oddychania .

Na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów mają wpływ urządzenia znajdujące się w każdym współczesnym samochodzie, poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa. Tę wiedzę , trochę strachu i wesołych epizodów wychowankowie zdobyli w symulatorze dachowania. Obserwatorzy mieli ubaw widząc miny osób , które „dachowały”, jednak po chwili, gdy sami ” dachowali” i już nie było tak wesoło. To doświadczenie uświadomiło wszystkim, że zapinanie pasów nie jest tylko uciążliwym przepisem, ale jest koniecznością mającą znaczący wpływ na bezpieczeństwo osób jadących samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.