XVI Festiwal Integracyjny (FILM)

Po raz 16 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zbylitowskiej Górze był organizatorem Festiwalu Integracyjnego dzieci i młodzieży uczących się w placówkach integracyjnych i masowych rejonu tarnowskiego. W tym roku na gościnnej scenie Centrum Sztuki Mościce (serdeczne podziękowania dla pani dyrektor Agnieszki Kawa) zaprezentowali swoje artystyczne talenty i pasje reprezentanci 8 placówek edukacyjnych, w sumie około 150 młodych artystów. Gościem specjalnym Festiwalu była kapela ludowa „Laskowioki” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Laskowej gdyż tematem wiodącym prezentacji konkursowych była polska tradycja ludowa. Wspaniałe stroje, choreografia i doskonale dobrany muzyczny repertuar sprawił, że nikt ani przez chwile nie nudził się na widowni.

Przedszkolaki z Przedszkola nr 18 w Tarnowie zatańczyli „kujawiaka”, a ich koledzy z Przedszkola w Zbylitowskiej Górze zaprezentowali piosenkę „Miała baba koguta „ i taniec „Poszło dziewczę po ziele”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Tarnowie zaśpiewali dwie piosenki: „Wyleciał ptaszek z Łobzowa” i „Piekła baba chleb”. Ludowe przyśpiewki i kolejne trzy ludowe piosenki wykonali brawurowo uczniowie Szkoły Podstawowej w Zbylitowskiej Górze. Wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjnego CARITAS z Jadownik Mokrych w prezentacji tanecznej „Hej na krakowskim rynku” zachwycili wszystkich oryginalnymi strojami krakowskimi i Lajkonikiem, który żwawo gonił po scenie. Zespół Do-re-mi, który działa w SOSW Tarnów porwał widownię wspaniałym śpiewem solistów Asi Pajor i Mateusza Mąsika oraz wspaniałym wykonaniem zorby. Wielka przyjemnością dla wszystkich widzów był mini koncert muzyki ludowej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól Muzycznych w Tarnowie. Składanka znanych ludowych melodii zaaranżowana na skład 11 osobowej kapeli zachwyciła najbardziej wybrednych słuchaczy, a szczególnie członków kapeli „Laskowioki”. Końcowym akordem był występ gospodarzy Festiwalu, młodzieży z SOSW Zbylitowska Góra, którzy w strojach historycznych zatańczyli poloneza, nasz taniec narodowy. Jury Festiwalu doceniło wszystkich uczestników artystycznych zmagań nagradzając każdą z grup nagrodą główną, Grand Prix XVI Festiwalu Integracyjnego Zbylitowska Góra 2015. W trakcie imprezy podsumowano także wyniki IX Powiatowego Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsze miejsca Powiatu Tarnowskiego” na który nadesłano 130 prac. Laureaci i wyróżnieni artyści otrzymali nagrody i dyplomy.

XVI Festiwal Integracyjny mógł się odbyć dzięki życzliwości Dyrekcji Centrum Sztuki Mościce oraz dzięki finansowemu wsparciu GRUPY AZOTY S.A., Starostwa Powiatowego w Tarnowie, PCPR w Tarnowie i Stowarzyszenia PROMETEUSZ ze Zbylitowskiej Góry.
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział i ogrom pracy włożony w przygotowanie festiwalowych prezentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.