Echa festiwalu

Minął już tydzień od XIII Festiwalu Integracyjnego. Nie milkną jednak echa tego wyjątkowego, artystycznego święta, gromadzącego na naszej scenie uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz wychowanków przedszkoli i placówek szkolno – wychowawczych z naszego regionu. W bieżącym roku w progach naszego Ośrodka gościliśmy uczniów tarnowskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 9 i 17, młodzież z Gimnazjum nr 7, młodych artystów z SOSW w Tarnowie oraz przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Klikowskiej. Na Festiwal przybyła także grupa instrumentalistów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie oraz reprezentacja Ośrodka Rehabilitacyjnego CARITAS w Jadownikach Mokrych.

Tematem inspirującym uczestników tegorocznej edycji Festiwalu była twórczość Marka Grechuty ze szczególnym uwzględnieniem utworów dla dzieci. „Połączyła nas muzyka, zamieszkała w nas, Nastroiła nasze serca, zatrzymała czas (…) Tyle było nut z roztańczonych strun. Tyle ścieżek, tyle twarzy, które znam…”. Muzyka, śpiew i taniec stały się doskonałą płaszczyzną integrującą niepełnosprawnych artystów z rówieśnikami z innych szkół i placówek. Ekspresja muzyczna pomaga przezwyciężać bariery poznawczo – emocjonalne, uczy wyrażania uczuć, pobudza do otwartości, kształtuje empatię i tolerancję wobec wszelkiej odmienności czy różnorodności.

Uczestnicy Festiwalu z wielkim zaangażowaniem i talentem prezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i sceniczne. Kwartet smyczkowy pod kierownictwem p. Danuty Augustyn wykonał utwory zaaranżowane przez Marcina – ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie. Doskonale zaprezentowała się nasza uczennica Iwona Wiatr, która spontanicznie, bez wcześniejszych prób zaśpiewała z kwartetem piosenki Marka Grechuty. Kolejne reprezentacje utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że talentu, zapału i pomysłowości im nie brakuje. Oprócz muzyki pojawiły się także spektakle do muzyki mistrza. Uwieńczeniem Festiwalu były wspólne zabawy i grillowanie oraz wręczenie upominków i dyplomów wszystkim uczestnikom.

Wielkie zaangażowanie oraz uśmiechnięte twarze utwierdziły nas w przekonaniu, że Festiwal oprócz występów muzycznych to przede wszystkim spotkanie młodych ludzi, których mimo różnic łączą podobne cele, zdolności, przeżycia i marzenia. Warto być na Festiwalu łączącym klimat artystycznej przygody z integracyjnym spotkaniem, pozwalającym wzajemnie się poznać, zrozumieć i zaakceptować.
Fotoreportaż z Festiwalu można zobaczyć w zakładce: GALERIA w menu po lewej stronie. Materiał filmowy będzie dostępny już wkrótce także na naszej stronie. Zachęcamy do obejrzenia – jest co wspominać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.